Wersje językowe
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak dbać o nasze bukiety

Kwiaty cięte są jedną z najczęściej wybieranych form prezentów – prezentów ekskluzywnych. Wybieramy je na rocznicę ślubu, urodziny mamy, imieniny cioci, komunię dziecka, miły upominek dla młodej pary. Kwiaty kupujemy również dla ozdoby naszego domu i tak po prostu bez specjalnej okazji dla ukochanej. Pamiętajmy, że codzienna ich pielęgnacja jest najlepszą metodą na przedłużenie świeżości kwiatów.

Jak więc dbać o bukiety w domowej przestrzeni, aby pozostały rześkie i w kwitnącej kondycji? Przeczytajcie poniższy poradnik.

1. Umieszczenie kwiatów w czystym wazonie

Przygotowując wazon zwróćmy uwagę by jego rozmiar został dostosowany do wielkości oraz długości bukietu. Najlepszy będzie szklany i przezroczysty, przez który widać poziom wody oraz stan łodyg. Przed wstawieniem kwiatów naczynie należy dokładnie umyć. Każdy zgromadzony na dnie osad, spowoduje gnicie roślin poprzez nagromadzenie się bakterii. Co dwa dni wazon powinniśmy dokładnie wyczyścić.

2. Wymiana wody

Należy zmieniać wodę minimum raz dziennie. Ważne, aby woda była w obojętnej temperaturze pokojowej. Pamiętajmy, że kwiaty, tak jak i ludzie potrzebują wody do życia. Nie dopuśćmy więc do sytuacji, gdzie zostaną bez niej!

3. Podcinanie końcówek

Bardzo ważnym elementem dbania o kwiaty jest podcinanie końcówek. Wykonujmy to pod kątem, ucinając ok. 1-2 cm. Najlepiej ostrym sekatorem, by nie zranić łodyg kwiatów. Podcięcie na skos umożliwi roślinie prawidłowe pobieranie wody.

4. Lokalizacja w pomieszczeniu

Przy wyborze lokalizacji unikajmy stawiania wazonu w silnym słońcu, które szybko wysuszy bukiet. Kwiaty powinny być umieszczone w bezpiecznej odległości od grzejników, czy innych źródeł ciepła np. kominka lub domowych sprzętów. Pamiętajmy także o unikaniu przeciągów i zimnych podmuchów wiatru, gdyż wpłyną niekorzystnie na kondycję kwiatów.

Ciekawostka: Świeżych kwiatów nie powinno stawiać się w pobliżu owoców, gdyż wytwarzają szkodliwy dla kwiatów etylen.

5. Odżywka do kwiatów

Popularnym rozwiązaniem na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych jest zastosowanie odżywki. Możemy ją nabyć w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Po dodaniu w odpowiednich ilościach do wazonu sprawia, że kwiaty znacznie dłużej utrzymują swoją świeżość i zdrowy wygląd. Dodatkowo woda w wazonie przez długi czas zachowuje krystaliczną przejrzystość.

6. Rozmowa z kwiatami

Dbanie o kwiaty nie ogranicza się jedynie do zmiany wody, podcinania łodyg, czy dodania odżywki. Warto także zaprzyjaźnić się z kwiatem. Podobno rozmowa, dotyk, a nawet pochwały mogą wpłynąć pozytywnie na samopoczucie rośliny, a tym samym przedłużyć ich żywotność.

 

I na koniec prosimy pamiętać – natura dała nam niezwykły prezent. Kwiaty cieszą oko, poprawiają nastrój, pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Nie wahajmy się jak najczęściej korzystać z ich mocy i obdarowywać nią najbliższych.

 

Zespół Szanuj Zieleń

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl